Квадратні метри палаців та халуп зрівняли у ціні

( 3 Votes )

Безперечно, наводити лад у збиранні податків у нашій державі потрібно. Можна вітати дії парламентаріїв, які, приймаючи зміни до Податкового кодексу, «ламали списи» за кожну його букву та статтю. Адже тільки за рахунок зібраних податків держава може виконувати свої функції, серед яких основними є утримання системи управління державою, охорона здоров’я, освіта, правоохоронні органи та збройні сили. До того ж, це є показником цивілізованого суспільства. А якщо подивитись більш ширше, цим виказується повага до своєї країни.

 

Прийнятий Верховною Радою України Закону  «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деякі законодавчі акти України щодо податкової реформи»  71-VIII від 28.12.2014 року вступив у дію з 1 січня 2015 року. Разом з іншими новими видами податків встановлюються і ставки та підходи до оподаткування на нерухоме майно.

Зокрема, статтею 266 «Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки» визначаютьcя платники податку, а саме «фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості». Згідно зазначеного закону, «об’єктом оподаткування є об’єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі і його частка». А базою оподаткування «є загальна площа об’єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток».

У грошовому показнику сума податку на нерухомість визначається наступним чином: «ставка податку за 1 кв. м загальної площі об'єктів житлової та нежитлової нерухомості для фізичних і юридичних осіб встановлюється в розмірі, що не перевищує 2% мінімальної заробітної плати на рік, або приблизно 24,36 грн. (мінімальний розмір оплати праці станом на 1 січня 2015 року – 1218 грн. на місяць), відмічає видання «Українська правда». 

Окремою статтею визначаються об’єкти, які не оподатковуються: а) об’єкти житлової та нежитлової нерухомості, які перебувають у власності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, а також організацій, створених ними в установленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідного державного бюджету чи місцевого бюджету і є неприбутковими (їх спільній власності); … в) будівлі дитячих будинків сімейного типу; г) гуртожитки; … д) об’єкти житлової нерухомості, в тому числі їх частки, що належать дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, та особам з їх числа, визнаним такими відповідно до закону, дітям-інвалідам, які виховуються одинокими матерями (батьками), але не більше одного такого об’єкта на дитину; е) об’єкти нежитлової нерухомості, які використовуються суб’єктами господарювання малого та середнього бізнесу, що провадять свою діяльність в малих архітектурних формах та на ринках; є) будівлі промисловості, зокрема виробничі корпуси, цехи, складські приміщення промислових підприємств; ж) будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників, призначені для використання безпосередньо у сільськогосподарській діяльності; з) об’єкти житлової та нежитлової нерухомості, які перебувають у власності громадських організацій інвалідів та їх підприємств.

Визначаючи об’єкти та ставки податку на нерухомість, у законі передбачені певні  пільги зі сплати податку на нерухомість для фізичних осіб. Наприклад, не оподатковується квартира площею 60 кв. м, будинок, площа якого не більша 120 кв. м. Але за надлишок, хоча б один квадратний метр, треба сплатити приблизно 24,36 грн.   

Відповідальність за несплату або несвоєчасну/нeповну уплату податку на нерухомість така ж, як для інших податків. Згідно з п. 126.1 ПК, загрожує штраф y розмірах 10% вiд погaшеної суми податкового боргу — за затримку до 30 календарниx днiв; 20% вiд погашeної суми податкового боргу — за затримку більше 30 календаpних днів.

Для кожної держави  питання грошової складової, тобто податків, є найболючішим. Те, що для урядовців є тільки цифровим показником податку, для пересічних громадян стає інколи великою проблемою. Так, наприклад базою оподаткування даного закону визначається, що платити треба за загальну площу об’єкта житлової нерухомості. На практиці постає питання: «Чи враховується у загальну площу балкон або лоджія у міській квартирі?». Відповіді на це питання у законі не має.

Та й у всьому світі податок на нерухомість стягують з вартості майна, а не з квадратних метрів. Наприклад, вартість елітного житла у Печерському районі Києва і вартість житла в Макіївці різниться в десятки тисяч гривень, а платити податок чомусь треба всім однаковий. Навіть «папєрєднікі» (зокрема, М. Азаров, при якому і було вперше введено цей податок) пропонували оподатковувати лише житлову  площу. До того ж, Уряд, який, власне, й ініціював введення оновленого податку на нерухомість, банально переклав відповідальність за такі нововведення на органи місцевого самоврядування, адже саме вони, а не Кабінет Міністрів, відчують на собі «праведний гнів» платників податків, яким нарахують податкові зобов’язання за сарай та літню кухню, котрі були побудовані 30-40 років тому за власні кошти селян.

До прикладу, на Кіпрі та у Греції стартова вартість нерухомості для цілей оподаткування становить  120 тис. євро та до 200 тис. євро відповідно, а найвищі податки на нерухомість в ЄС у Німеччині (від 2,6 до 10% від оціночної вартості) та Данії (до 6,4% від оціночної вартості). Всі власники нерухомості США теж щорічно платять податок на нерухомість. Його величина визначається з розрахунку ринкової вартості і коефіцієнта, визначеного місцевою владою. Середній розмір річної виплати може коливатися приблизно в межах $ 8- $ 13 за кожну $ 1000 оціночної вартості. В нас же поки виходить, що незалежно від того, чи власник ти зруйнованого під час АТО житла десь в Авдіївці, чи трикімнатної «хрущовки» у Черкасах, чи заміського замку в Конча-Заспі – ти будеш сплачувати однакові кошти. А нема реєстрації — нема податку. Тому незабаром країна з подивом з’ясує, що неймовірна кількість палаців у нас не введена в експлуатацію, формально вони є "недобудами", а тому оподаткуванню не підлягають.

Ще раз наголошуємо: податки платити треба. Але й народним обранцям не слід поспішати, а перед тим, як голосувати за закон, тим більш такий соціально чутливий, як податковий, треба сісти з олівцем та порахувати, яка користь державі та громадянам від прийнятих новацій очікується у короткостроковій та довгостроковій перспективі.

Олександр ТРУХАЧ ОВ, м. Київ,
спеціально для «Володимирецького вісника»

 

 

Коментарі   

 
+12 # Гість 21.02.2015, 13:24
Тих людей вже так "скрутили" всіма своїми податками,цінам и.... шо вже скоро не зможуть навіть чхнути без дозволу або без постанови якоїсь наших високопосадовці в!! :-| :-|
Відповісти
 
 
-9 # Lavr 23.02.2015, 11:39
Що значить "Квадратні метри палаців та халуп зрівняли у ціні"? Про які халупи йдеться? Що пан Трубачов регулярно підкидає "спеціально для «Володимирецько го вісника»? Більше 60 та 120 кв.м - це "халупа"? Крім того, йдеться лише про квадрати, більші за ці цифри. В тексті наче й правильно все розтлумачено, але заголовок...? Тому декого вже й "скрутило" своїми податками та цінами!
Відповісти
 
 
+7 # xosяin 24.02.2015, 10:01
Ви вважаєте, що краще розбираєтесь у політології, аніж "пан Трубачов"? Тоді будь ласка, прапор в руки -- і будемо читати ваші політологічні розвідки та аналізи!
Невже треба розтлумачувати, що з чим порівнялиу ціні? Триповерхові вілли багатіїв і деревяні сараї селянина, збудовані ще за царя панька -- ось що зрівняли! А якщо собача будка стоїть на фундаменті, то запопадливий інспектор, який згодом прийде перевіряти вашу декларацію, і собачу будку припише до нерухомості, за яку треба платити.
Заголовок відповідає суті месиджу (я особисто так і зрозумів): треба податок на нерухомість платити не від площі, а від її оціночної вартості, як у всьому світі роблять.
Відповісти
 
 
-7 # Lavr 24.02.2015, 10:29
Про які дерев*яні сараї селянина та собачі будки на фундаменті Ви говорите? Не заводьте людей в оману і не фантазуйте.
Ну і як та собача будка, по-вашому, буде оподатковуватис я? Про будки щось в Законі сказано? Не те Ви говорите.
Відповісти
 
 
+5 # xosяin 24.02.2015, 14:33
За Цивільним Кодексом України, до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об’єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення (частина перша статті 181). Отже, ознаки нерухомої речі:

1) ці об’єкти розташовані на земельній ділянці та нерозривно пов’язані з землею, тобто вони не можуть існувати без землі;

2) переміщення зазначених об’єктів є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.
Фактично, все, що стоїть на фундаменті (тобто його не можна пересунути), підпадає під визначення нерухомості. Про собачі будки утрирую, звичайно, але факт є фактом: за сараї теж треба платити. Десь органи місевого самоврядування підуть назустріч людям (як от Володимирецька селищна рада, яка звільнила приватний сектор від оподаткування в межах затверджених законом норм і , зокрема, виключила плату за гаражі), а хтось захоче заробити копійчину в бюджет і спровокує соціальний бунт.
Скажете, теж фантазії?
Відповісти
 
 
-7 # Lavr 24.02.2015, 14:40
Якщо про собачі будки та сараї говориться для того, щоб страшніше було, то ефекту було досягнуто. Але такі речі безпідставно роблять паніку, чого в нинішніх умовах тільки й не хватало.
Відповісти
 
 
+10 # xosяin 24.02.2015, 15:56
Відкиньте засоби політичної алітерації і оцінюйте суть. Квадратні метри у Києві і в Озері зрівняли? Зрівняли! Рахують по загальній площі, а не по оціночній вартості? так!. Оце і є недоліки (так звані "перегибы курса партии"), над якими законотворцям треба вже попрацювати, якщо вже говоримо про прогрес. А то спочатку спровокували соціальну напругу, а потім потилиці чухають, чого їх народ вилами прийшов скидати з теплих крісел і яйцями закидує на майданах. Так залякати народ курсом долара і пального, недолугими податками і 30-доларовими зарплатами, як це вже зроблено, ніяким політологам і журналістам не вдасться.
Відповісти
 
 
+8 # Гість 24.02.2015, 18:15
мабуть під ніком ЛАВР пишуть Яценюк з Гонтарєвою , ти ще за курс доллара впишись...
Відповісти
 
 
-8 # Lavr 25.02.2015, 16:05
Що "всьо пропало!!!"? Треба з мосту та в воду? Сам не збираюсь і нікому не раджу. А "радєтєлі за народ" часто ховаються за бабусь в халупах, захищаючи свої шкурні інтереси.
Відповісти
 
 
+5 # Гість 25.02.2015, 19:30
Та ні не не треба з мосту та вводу, адже нова влада поступово вирішує проблеми українців, вже для прикладу вирішили питання з реконструкцією та будівництвом доріг - воно відпало само собою з такими цінами на бензин та дизпаливо вони просто не потрібні. далі на черзі що?
Відповісти
 
 
-4 # Siegfried 26.02.2015, 12:12
:sad: Більше панікуйте! Більше проклинайте владу! Це вам допоможе!
Відповісти
 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

На даний момент 73 гостей на сайті