Авторизація

HomeНовиниВ РайоніСпалах африканської чуми свиней на Володимиреччині (+фото, відео) (ОНОВЛЕНО)

Спалах африканської чуми свиней на Володимиреччині (+фото, відео) (ОНОВЛЕНО)

( 31 Votes )

Епідеміологічна хмара, яка довгий час нависала на північною окраїною Рівненщини, уже не погрожує далеким громом, а всерйоз креше блискавками. Уперше «спалахнуло» ще рік тому, коли в лісовому урочищі Підкозли на Дубровиччині виявили диких кабанів, загиблих від АЧС – африканської чуми свиней. Люди втішалися, що біда сталася серед дикої природи. Однак фахівці не виключали поширення її і в домашніх господарствах…

Лісовий масив, в якому спалахнула АЧС, оголосили карантинною зоною і встановили контрольні ветеринарно-міліцейські пости. Відтак в обласних ЗМІ повідомлялося, що в області проводиться масштабна профілактична робота, аби не допустити грізну недугу у місцеві свиногосподарства. На жаль, ці запевнення та пов’язані з ними застережні заходи повною мірою не спрацювали.

Кілька днів тому ЗМІ знову вибухнули тривожними заголовками: «На Рівненщині – масова загибель свиней…», «На Рівненщині – спалах африканської чуми свиней», «На Рівненщину наступає африканська чума свиней?» Останній із них, мабуть, не тільки найбільш стриманий, а й найближчий до реальності, адже на ту пору відомо було лиш одне: фахівцями підтверджено випадок захворювання на АЧС уже не диких, а свійських свиней, і сталося це в селі Озеро (на фото) на Володимиреччині.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Відразу після цього під керівництвом голови РДА Володимира Хоружого та за участю начальника головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області Володимира Лазарчука відбулося засідання районної протиепізоотичної комісії. Її рішенням в екстреному порядку впроваджено карантин у зоні локалізації хвороби та затверджено план заходів щодо ліквідації і недопущення розповсюдження АЧС у районі. В обов’язках створених протиепізоотичних формувань – подвірні обходи домогосподарств, детальний облік та обмір наявних у них  свиней, усипляння тварин за рішенням ветфахівців і дезінфекція приміщень та подвір’їв.

За словами начальника районного управління Держпродспоживслужби Олександра Петрука, ситуація «неприємна і може поширюватись». І це не дивно. Ще у 2012-2015 роках, як стверджують експерти Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН, в Україні у різних регіонах періодично виявляли один із 22-х генотипів вірусу АЧС. Загалом же це проблема не тільки українського, а й світового масштабу. Упродовж останніх восьми років АЧС із Кавказу, через європейську частину Російської Федерації, проникла до Білорусії, країн Балтії та Польщі. Вона відзначається високою смертністю тварин, тому власники свиногосподарств та фахівці ветмедицини мають чітко розуміти: на нас наступає невиліковна хвороба, на яку антибіотики і наявні у ветеринарії вакцини не впливають. Боротьба з можливою епідемією має бути безкомпромісною!

Як повідомили з районного управління Держпродспоживслужби, 20-21 серпня в Озері проведено обхід 304 із наявних 465 дворів та вилучено 46 голів свиней загальною вагою 2803 кілограми. Проведено дезінфекцію у 158 дворах та розпочато механічну очистку приміщень, в яких утримувалися свині. У селі працюють дві групи по знищенню та вилученню, в яких задіяно ветспеціалістів та представників ДКНС і сільради, обладнано два ветеринарно-поліцейські блокпости на виїздах із села, а вилучених свиней спалюються у відведеному віддаленому місці.

Повідомляється, що лише домашні та дикі свині хворіють на АЧС. Усі інші тварини не сприйнятливі до цієї хвороби, і вона не передається людині. Але втіха на цьому й кінчається. Вірус АЧС – надзвичайно складний і генетично мінливий. Під його впливом виробляється величезна кількість антитіл, але цих захисних сил не вистачає, щоб організм нейтралізував збудника. Саме тому ефективної вакцини проти АЧС не виготовлено.

Хвороба легко передається від хворої до здорової тварини, але зараження відбувається і через ґрунт, корми, предмети догляду, стічні води, транспортні засоби, бродячих тварин, птахів, комах та обслуговуючий персонал. Можливе це і при згодовуванні харчових відходів, що містять продукти забою хворих чи інфікованих тварин. До того ж, вірус АЧС дуже стійкий у навколишньому середовищі. У трупах свиней він зберігається до десяти тижнів, у м'ясі, копченій ковбасі та шинці – до 5 місяців, у гною – більше 3 місяців, у ґрунті – до 4-8 місяців. На нього не впливають висихання та гниття. У глибоко заморожених тушах свиней вірус виживає упродовж 15 років (!). А от годинне прогрівання до температури понад 50°С знезаражує збудника.

Словом, інвентар, техніка, транспортні засоби, одяг, взуття, з якими доглядали хворих тварин, їхні трупи, кров, м’ясо, сало, шкіри, кістки, внутрішні органи та продуктами їхньої життєдіяльності (гній, сеча) сприяють швидкому розповсюдженню хвороби, і вона вже заявила про себе в Запорізькій, Луганській, Чернігівській, Київській, Сумській, Миколаївській, Одеській, Житомирській, Полтавській, Черкаській та Рівненській областях. За висновками фахівців, циркуляція вірусу АЧС у популяції диких кабанів на півночі країни призвела до формування стійких кластерів АЧС із можливістю масштабного занесення хвороби у приватний та промисловий сектор свинарства.

Отже, як бути, якщо з’явилася підозра, що свині хворі на африканську чуму? Очевидно, свої побоювання слід довірити фахівцям ветеринарної медицини, щоб не наражатиазиерестрахуватися, аніж, тоня и  загинули від АЧС -- африканської хворювання на АЧС. на небезпеку і самих себе, і сусідів. Адже їхнє домашнє господарство також всерйоз може постраждати. Працівники управління лісового господарства, користувачі мисливських угідь та мисливці при виявленні хворих або заги­блих диких свиней також негайно мають повідомити про це службу держветмедицини.

Усім мешканцям краю фахівці радять термічно обробляти їжу, яка готується для свиней.  А ще – не заходити у хлів у тому ж взутті, в якому ходили до лісу, знищувати мух, не вивозити свинину за межі села і району. Словом, закликають бути пильними!

Олексій ГОРОДНИЙ.

 

Заразу не сховаєш!..     

«Свиняча» проблема сколихнула північні села нашого району: там почали хворіти свині. І щоб відвернути біду, кожен господар викликав ветеринара. Епізодичні факти захворювання «списали» на перегрів тварин.

Ось що розповіла  фельдшер Ніна Петрівна:

– У мене родичі у Дубровицькому районі. І я вже від них чула про африканську чуму свиней, яку дикі свині їм занесли торік. Тому так переживала за свої  поросята.  Адже я їх придбала за мізерну пенсію. Доглядаю, як маленьких діток. Щотижня купую мішок висівок. А це все ж гроші. Та й підросли поросятка нівроку – серце радують: буде шкварочка і ковбаска. Але раділа недовго. Вранці пішла кормити – а кабанчик не поспішає до корита. Це насторожило. Напоїла його   сироваткою і випустила надвір. Облила холодною водою. Зробила калюжу під кущем бузку. Обмилила господарським милом: може, думаю, рожа. І до вечора кабанчик очухався, давай гасати по подвір’ю. З радості випустила й свинку. Під вечір вони самі пішли у хлів. І тепер щодня випускаю їх у затінену загорож. Для профілактики давала  по 10 кубиків 3-процентного  розчину перекису водню на літр води. І, слава  Богу, все добре…

А на тому тижні дзвонить кума із Зарічного і повідомляє, що у них поголовно хворіють свині і господарі їх дорізують. Розповіла, що чоловіки з їхнього села бачили в лісі  ціле сімейство  загиблих диких свиней. Побоюємося, щоб не повторилася  «АЧС-Дубровиця».

 Не пройшло й дня – знову «новина»: у Степангороді зразу 15 поросят послабли. Надіялися на краще, але хвороба підтвердилася. Я, каже, поросят на вулицю не випускаю. Все облила  хлорним вапном. І не б’ю. Добре  і ситно даю їсти. А от син Вася своїх двох великих забив: все одно перед першим вересня мався колоти, щоб студентам у дорогу було що дати. Здорові свині були.

– А в Озері через тих свиней «КПП» поставили. Виїжджаю в район – через «дезинфекцію» пропускають, – розповідає Степан Іванович. – У нас всі поголовно свиней б’ють. У суботу в село  рефрижератор і фуру морозильних камер доставили. У скляні банки чотирьох кабанів не вкладеш, а в Озері люди працьовиті, менше двох-трьох свиней не тримають…

– З Вашими озерчанами! Такі добрі хазяї! Вранці чуємо – свині пищать. Кажу чоловіку: «Піди глянь, чи не наші, – розповідає Валентина Володимирівна. – Приходить і каже: «То сусідів батько з Озера  двох  свиней привіз. Просить, щоб деякий час у себе заховали, бо у них якийсь карантин наложили». «Він що, здурів? – обурилася я. – У них в селі чума, а він її нам привіз? Зараз піду посварюс!». Але чоловік мене не пустив. А на ранок сусід прибіг за паяльною лампою: одне батькове порося пропало, а своїх сусід доколов. Я лампи не дала. Нема  чого «заразу» розносити. Це ж треба: привезти дітям у хлів біду! Ми все в сараї «Білизною» покропили, але чого чекати? Свох підсвинчаків закололи. Печінка чиста. Чисті легені. Але так  шкода, поросята такі ручні були! Тепер заходжу у хлів – і серце крається. Наче б самі винні, що зараза пішла і ми їх до строку не догодували…

– В нас у Воронках поки що тихо, – інформує В.Деркач. – Хвороби  свинячої немає, але люди свиней б’ють. Вереск вранці – на всю округу. І наш син  заколов. Приходили в село чоловіки, розповідали, що все почалося з янтарщиків, які бурштин мили… на колишньому скотомогильнику. От і намили! Не здивуюся, якщо завтра ящур  чи ще щось об’явиться.

– І в Сопачеві спокійно, – розповіли у сільській раді. – Хто хоче, то своїх свиней б’є.

– І в Мульчицях тихо, – каже Галина Адамівна. – Тільки баба ходить слідом і  намовляє, що й маленьких треба порізати. Для чого? Хай ще ростуть. А враз нашу сторону «зараза» мине?

– Не уявляю, як без свиней житимемо, – бідкається Галина Семенівна. –  Сьогодні на виїздах стоять «стерв’ятники» з рефрижераторами, які вночі їздять по вулицях і скуповують за безцінь сало і м’ясо. Є люди, що б’ють свиней здорових, але є такі, що добивають. Сам не їстиме – продає заготівельникам. А вони те м’ясо на переробку: на фарш, на ковбаси! Страшно подумати! АЧС ще не вивчена, і мене насторожує, що хвороби людини і свині споріднені. Свиня хворіє, а людину  минає?

…Стоїть вранці і ввечері свинячий вереск. Біля плит упрівають господині. Більшість із них все свиняче м’ясо і сало перетоплюють. Так надійніше.

Скляні банки подорожчали.

Морозильні камери пішли в хід.

Кому біда, а кому й прибуток.

Г.ШТЕРН.

фото О. Пешко

 

Коментарі   

 
-4 # Гість 19.08.2016, 20:33
В всіх цих бідах ніхто не зас[ЦЕНЗУРА]ова ний.Однако їх можна мінізувати ,або запобігти якщо займатись проблемою на професійній основі.На дворі 21 вік.А в нас політичне оболаболювання ситуації. :zzz :eek:
Відповісти
 
 
+56 # Василь 21.08.2016, 13:34
Ну і де більше інформації? Повний інформаційний вакуум. А по селах ходять чутки, які протирічять одна одній. Від того, що нічого там нема, до того, що в 30-кілометровій зоні знищать всіх свиней. Дайте інформацію про рішення штабу, про плани влади, про правила,яких слід дотримуватися власникам хрюшок.
Відповісти
 
 
-3 # Гiсть 22.08.2016, 21:35
ось тобі офіційна інформація
http://www.volodrda.gov.ua/uvaga-u-s-ozero-ogolosheno-karantyn/
і що воно тобі дало?
Відповісти
 
 
+8 # Гість 21.08.2016, 14:50
Як запобігти вірусу африканської чуми свиней

- утримувати свиней у закритих приміщеннях, не допускаючи їх вигулу та контакту з іншими свинями
- обслуговувати тварин у спецодязі, використовуючи окремі засоби догляду та інвентар
- не дозволяти відвідування господарства та господарських приміщень стороннім особам

Як виявити, чи хвора свиня на африканську чуму

- не купувати свиней без документів та у невстановлених для цього місцях
- не забивати хворих свиней і не переробляти туші хворих тварин
- не утримувати в приватному господарстві свиней, якщо ви мисливець на диких свиней
- не згодовувати свиням харчові відходи, що містять свинину чи продукти забою без проварювання.
Відповісти
 
 
-4 # Гість 21.08.2016, 14:59
цілком підтримую))в мене мале порося щено 3 місяці і що з ним робити????????м ені жалко і порося і гроші які на нього потратили!!!ціл ком здорове приїдуть заберуть незнати чого!!!!схамені тьця,говорять що не підтверджено аналізами,а ви просто розорюєте людей!!
Відповісти
 
 
0 # Гість 21.08.2016, 15:51
В Скібчика свиней не має, йому пофіг.
Відповісти
 
 
+26 # Гість 21.08.2016, 16:46
В районі паніка з свинями а від влади жодної інформації за три дні, на біса така влада?
Відповісти
 
 
+4 # Гість 21.08.2016, 16:54
Спокуха, скоро про план ПІНДОСОВ буде відомо -))
Відповісти
 
 
+28 # Dr.Haus 21.08.2016, 21:58
Дійсно,де?Район живе чутками серед яких одна жахливіше іншої.А районна газета мовчить.Хоча як мені здається як районка так і сайт є засобами масової інфомації і мають інформувати населення про життя громади.Тим більше під час надзвичайних подій.(для уникнення паніки і т.д.).
Відповісти
 
 
+9 # Сергій СКІБЧИК 22.08.2016, 12:00
Газета мовчить саме тому, щоб оперувати не чутками і не провокувати паніку, а щоб надати точну інформацію. Інформація коротка про доколювання свиней у Степангороді була в минулому номері газети (новини району); про інші факти не писали нічого, оскільки чекали результатів роботи обласних ветспеціалістів . Результати про виявлену чуму свиней появилися у п'ятницю (газета здається в друкарню у середу), тоді ж і пояилася перша коротка інформація на сайті. В суботу засідав штаб при РДА, почалися карантинні заходи. Про це будемо інформувати на сайті і на сторінках газети в поточному номері. Чекайте матеріалів О. Петрука, Г. Тєтєнєвої і О. Городного. Постраємося на сайті все викладати оперативно, по мірі затвердження матеріалів
Відповісти
 
 
+13 # Гість 22.08.2016, 01:27
Не був в Володимирці 2 дні.приіхав.поч ув від ОБС про африканську чуму свиней в с Озеро ,люди в паніці.дорізают ь всіх підряд і великих і малих хрюш і хрюків.тому що нема ніякоі найменшоі інформаціі в ЗМІ .на офіційни х сайтах РДА і відповідних .щеплених підрозділів.як поступпати простим смертним на завтра.без паніки.Немає оперативноі інформаціі з засідання районного штабу з НС від 20 08 16 р.ПОЗОР! ::

А.Котович депутат районноі ради
Відповісти
 
 
-10 # Володимир Хоружий 22.08.2016, 13:02
Шановний Арсен Павлович.

# Сергій СКІБЧИК 22.08.2016, 12:00 в основному відповів на Ваше запитання.
Від себе доповню, що на засіданні Протиепізоотичн ої комісії був присутній О.Городний, тобто інформація в редакція була ще в суботу. Ми теж розмістили на сайті РДА відповідну інформацію: http://www.volodrda.gov.ua/u-s-ozero-vyyavleno-afrykansku-chumu-svynej/

Ситуація контрольована, проводяться відповідні заходи в с.Озеро.
Відповісти
 
 
+11 # Siegfried 22.08.2016, 17:53
То різати у Володимирці, Довговолі, Суховолі свиней в спєшці в таку спеку і при нальоті мух? Чи не спішити?
Чи це так спеціально, ніби відповідь є, але така розмазана, що за туманом нічого не видно? Чи ще й самі не знаєте ШО ДЄЛАТЬ?
Якщо я правильно зрозумів - тра подождать, бо Галина Арсентіївна з колегами готує чергову містичну комедію у Володимирецьком у Віснику. Там же зараз напевно будуть і "зорі в созвєздії вепра", і карти таро, і "один старець на АйФОНІ прєдрєкоша", і "тфу-тфу-тфу три рази на свинячі зарази"...
Відповісти
 
 
+2 # Гість 23.08.2016, 22:50
:P все обійшлося скромніше, без звіздарства, а ти так боявся, панікував.
Давай уже клич нас на шашлик.
Відповісти
 
 
-7 # Гiсть 22.08.2016, 21:28
Хто як не Котович, без 5 хв ПЕРШИЙ заступник голови РДА (за версією 2014 року) має знати порядок введення карантину. Це просто політична авантюра від нього, бо Ковенька не позвали на засідання комісіїї :lol:
Відповісти
 
 
+8 # Гість 22.08.2016, 01:47
Чи потрібно закривати хвірточки? 26.04 1986 р.
Відповісти
 
 
+7 # Сергій СКІБЧИК 22.08.2016, 12:14
До речі, матеріали про АЧС та як від неї рятуватися ми за підписами відповідних спеціалістів регулярно публікували на сторінках газети. Але чи хтось їх читатиме, поки півень не клюне у спину -- оце проблема, по моєму, усієї профілактики в нашій країні...
Відповісти
 
 
-4 # Гість 22.08.2016, 13:23
Сергію, повністю погоджуюсь. Замість того, щоб читати новини на "Поліссі" та сайті РДА достатнь "загуглити" і почитати що треба робити!
Відповісти
 
 
+15 # Гість 22.08.2016, 19:27
В таких випадках надзвичайних ситуацій проводяться подвірні обходи спеціалістів з відповідними розясненнями, (щоб ви знали дідусь та бабуся з села які тримають свиней не знають що таке ГУГЛ). Але це робиться там де дієва влада а не там де голова РДА до цих пір не уяснив хто він і селфиться в фейсбуках та надає розяснення про контрольовану ситуацію через коментарі на поліссі нет.
Відповісти
 
 
-3 # Гiсть 22.08.2016, 21:23
То піди і запитай в нього, а не пишеш в коментах.
Відповісти
 
 
-14 # Гiсть 22.08.2016, 22:23
То він не ховається, як ти за "гостем" і від журналістів не тікає. Всіх голів сусідніх сіл зібрав і розяснив що треба робити. Всі знають, один ти з нулевим IQ ніфіга не поняв...
Відповісти
 
 
+13 # Dr.Haus 22.08.2016, 14:16
Пане Сергій!На рахунок півня згоден з Вами на 100%.Знову ж таки по не перевіреній інформації люди в с.Степангород свиней, які загинули (з різних причин), вивозять за село і просто викидають в лісі або канаві,де їх їдять дикі тварини та розмножуються мухи,а згодом скаржаться на спалахи різних болячок.Не відстають і Володимирчани!Д остеменно знаю про випадок коли "хазяїн"вивіз пропавше порося на стару клондайку вкинув у яму а там вже плаває ще одне! Це,зайвий раз доводить,що халатність та безпечність нашого люду безмежні!!! Але...наразі мова іде про інформацію,яку ви повинні надавати населенню як ЗМІ.Засідання штабу відбулось(чи не відбулось?)жодн ої інформації не оприлюднено.Які рішення прийняті?які заходи проводяться для запобіганню поширення ОНІ?межі карантинної зони?Запитань багато!А Ви разом з районною владою обмежуєтесь скромними відповідями на коментарі читачів сайту.Соромно!
Відповісти
 
 
+5 # Сергій СКІБЧИК 22.08.2016, 14:54
Ми готуємо інформацію на основі засідань штабу, рекомендацій спеціалістів (Городний займається), але всі рекомендації і поради ТРЕБА ПОГОДИТИ, ми ж не спеціалісти у цій галузі. Поки почитає головний ветлікар, поки МНС підготує рекомендації -- ми лише доносимо інформацію експертів до читачів, а не придумуємо поради самі. По селах працівники редакції (Тєтєнєва) виїжджали ще в п'ятницю, сьогодні дані актуалізовано методом телефонного опитування. Разом з тим у такій ситауції з нашої сторони це просто оправдання, згоден, і визнаю інформаційний голод по темі. Але тема дуже назвичайна, штаб в області має десь зараз засідати, обговорити і виробити план дій у районах (бо АЧС не лише в нашому районі лютує), тому все таки ждемо рекомендацій експертів...
Відповісти
 
 
+16 # Гість 22.08.2016, 13:03
Пане Скібчик, можливо є сенес поїхати у с. Озеро, де працюють ветлікарі, та розпитати у них що ж робити мешканцям району??? Або є сенс перетелефонуват и в РДА та поцікавитися що ж той штаб вирішив? Ви ж ЗМІ, таку подію можна висвітлити хоч на цьому сайті, чи будемо чекати п'ятниці, коли газета в друк вийде???? В Озеро маршрутки ходять часто з автовокзалу, можна розклад руху взнати на автостанції. А номер телефону в РДА - 3-31-34, або ж 2-30-45. дайте хоч якусь інформацію людям, не позортеся!!!
Відповісти
 
 
+9 # Гість 22.08.2016, 14:52
А Тетеневій дайте коментувати про політ з мітлою в повний місяць опівночі.Ото спеціаліст,особ ливо аграрний :lol: :lol:
Відповісти
 
 
+5 # Гість 22.08.2016, 18:04
Інструкція №81 от05.03.2014рок у,про затвердження Інструкції щодо прфілактики та боротьби з африканською чумою свиней..Дійте.
Відповісти
 
 
+4 # Гість 22.08.2016, 20:32
У степангороді вже давно вирує чума і карантину немає а у оЗЕРІ КАРАНТИН
Відповісти
 
 
+6 # Гість 23.08.2016, 13:37
Бо в Степангороді кажуть: "Здохне то й х.. на нього", а в Озері люди підняли бучу. І отримали повний пакет.
Відповісти
 
 
+2 # Гість 22.08.2016, 22:19
Більше корисної інформації! http://rivnepost.rv.ua/showarticle.php?art=047764
Відповісти
 
 
0 # Гiсть 22.08.2016, 22:29
ось біль-менш толкова інформація від журналістів
http://rivnepost.rv.ua/showarticle.php?art=047764
Відповісти
 
 
+4 # Dr.Haus 23.08.2016, 09:29
Так більш-менш.Але навіть така інформація для редакції ВВ та РДА є засекреченою! :cry:
Відповісти
 
 
+21 # Гість 23.08.2016, 15:29
І чума прийшла в Озеро через те, що такі , як Степангород і інші сусіди мовчать і не б'ють на спо[ЦЕНЗУРА].А ми хочемо, щоб якось зупинили пропажу свиней, тому і не мовчали. Честь і слава Озерчанам.Якщо і постраждало десяток господарств, то решта дворів- підтримаємо і знищимо в себе чуму.Хай беруть приклад всі оточуючі села, а не ховаються. Кому роблять гірше на майбутнє?А всі кричимо, що Україна - єдина нація.Виявляєть ся, Озерчани гуманніші. Повірте, і нам, кожному шкода знищувати тварин.Та невже це біда? Схаменіться, люди. Не було б гірших смертей, людських та лиш хай мир панує всюди!
Відповісти
 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

На даний момент 94 гостей на сайті