Авторизація

HomeНовиниОфіційноСпадщина та вступ у спадкування за законом

Спадщина та вступ у спадкування за законом

( 0 Votes )

Спадщина переходить до спадкоємців за законом, коли відсутні спадкоємці за заповітом.

Це можливо у випадках, коли:

·  заповіт не складали;

·  спадкоємець за заповітом не прийняв спадщини або відмовився від неї;

·  заповіт було визнано недійсним у судовому порядку.

У Цивільному кодексі України спадкуванню за заповітом присвячена 85 глава шостої книги. Там же можна прочитати про право на обов’язкову частку у спадщині, яка оформляється залежно від певних категорій осіб-спадкоємців незалежно від наявності заповіту. До таких спадкоємців відносяться:

·  малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти (інваліди),

·  вдова/вдівець, якщо вона/він непрацездатні (інвалід, пенсіонер);

·  непрацездатні батьки спадкодавця.

Зазначеним особам за наявності заповіту належить ½ частина того, що вони успадкували б, якби не було заповіту.

СПАДЩИНА ЗА ЗАКОНОМ 2018: ЧЕРГОВІСТЬ СПАДКУВАННЯ

Законом визначено черговість спадкоємців. Особливість черговості полягає в тому, що поки існує хоча б один спадкоємець попередньої черги, спадкоємцям наступної черги можна ні на що не розраховувати.

Всього існує п’ять черг спадкоємців за законом.

1.         Перша черга включає: батьків, другого з подружжя (мова йде тільки про офіційно зареєстрований шлюб) і дітей. Що стосується дітей, то не має значення від якого вони шлюбу. Головне, щоб в їхніх свідоцтвах про народження спадкодавець був записаний як батько.

2.         У другу чергу успадковують рідні брати/сестри, дід/баба спадкодавця.

3.         У третю чергу входять рідні тітка і дядько.

4.         У четверту чергу право успадкування мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менш як п’ять років до відкриття спадщини.

5.         Нарешті, п’ята черга – це всі інші спадкоємці: племінники, троюрідні онуки та інші близькі особи. У цю ж чергу входять особи, які перебували на утриманні спадкодавця і не були членами його сім’ї.

Особами на утриманні вважаються неповнолітні та непрацездатні (пенсіонери та інваліди), які отримували від спадкодавця матеріальну допомогу не менш як п’ять років, і це було єдиним засобом їх існування.

ПРО ЧЕТВЕРТУ ЧЕРГУ: КОГО МОЖНА ВВАЖАТИ СІМ’ЄЮ

За законодавством сім’єю вважаються особи, які разом проживають, пов’язані побутом і взаємними правами і обов’язками. З цього можна зробити висновок, що якщо люди жили разом і вели спільне господарство, то це вже дає право претендувати на спадщину. Щоправда, в четверту чергу.

Нотаріус не може на свій розсуд встановити факт проживання однією сім’єю осіб, які до нього звертаються. Тому доказувати це доведеться в судовому порядку. Це стосується і тих випадків, коли люди не були розписані, а проживали в так званому «цивільному шлюбі».

У разі звернення особи, яка не може підтвердити свого родинного зв’язку зі спадкодавцем або ж факту проживання однією сім’єю, нотаріус зобов’язаний видати письмову відмову в оформленні спадщини, і далі оформлення спадщини відбувається в судовому порядку.

Більш докладно про це читайте в статті: «Спадщина в Україні та її захист через суд»

 

ЩО ТАКЕ СПАДКУВАННЯ ЗА ПРАВОМ ПРЕДСТАВЛЕННЯ

У разі спадкування за правом представлення мова йде про право на спадщину онуків, правнуків, племінників і племінниць, якщо їх батьки були спадкоємцями після спадкодавця та померли раніше за нього.

 

СПАДКОВА ТРАНСМІСІЯ

Якщо спадкоємець помер до вступу в спадкування після спадкодавця, але не встиг прийняти спадщину (подати заяву), то право на його частку належить його спадкоємцям, крім обов’язкової частки в спадщині, про яку ми згадували вище. Це називається спадковою трансмісією.

 

ЯК РОЗПОДІЛЯЄТЬСЯ СПАДЩИНА МІЖ СПАДКОЄМЦЯМИ

Частки спадкоємців в рамках однієї черги є рівними. Якщо в спадок входить рухоме майно, то спадкоємці за усною домовленістю можуть поміняти розмір частки кожного з них.

Що стосується нерухомого майна (квартири, будинки, землі і т.д.) або транспортних засобів, то змінити розмір частки одного зі спадкоємців можна тільки за письмовим договором, який укладається і засвідчується нотаріусом.

Алла Килюшик, завідувач Володимирецької районної державної нотаріальної контори.

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

На даний момент 41 гостей на сайті