Авторизація

HomeНовиниКрайові новиниГарбузові заробітки

Гарбузові заробітки

( 1 Vote )

 

Осінь вже впевнено заявила про свої права зниженими температурними показниками та коли-не-коли сірою мжичкою. І якщо пора картопляних зборів вже минула, то нині розпочався збір усіх інших овочів, які досі ще «спочивали» на городах.

Люди зайняті осінньою заготівлею. І якщо з морквою та бурячками все марудно та довго, яскравості осіннім будням на городах добрим господарям додають… гарбузи.

Цьогоріч їх вродило дуже рясно. Їдеш селами –  чи не кожен двір вщент засипаний різними сортами цього овочу.  І тільки й бачиш то тут, то там жовтобокі, зелені, помаранчеві та смугасті, круглі та подібні до кабачків довгасті, велетенські та дрібні.

Саджають гарбузи зазвичай для худоби, як правило, для згодовування свиням і домашній птиці, інколи ж – аби хоч щось росло на полі. З деяких сортів цієї культури прийнято готувати кашу. Та й завжди знайдуться охочі поласувати смаженим насінням.

Зібравши з поля весь урожай, люди цілими сім’ями трудяться з гарбузами аж до зимових свят. Ретельно вибирають «гарбузки», а вибране насіння висипають на піч чи до плити сушити. Трохи пізніше «гарбузки» несуть на продаж. Продають або на базарі, або здають оптовикам. А ті вже й за кордон везуть. Ну, а гарбузові половинки ідуть на корм худобі: їх охоче їдять птиця, свині та корівки (у тертому або вареному вигляді).

Лише порівняно недавно вирощування гарбузів почало сприйматися як можливість заробити гроші. Овоч невибагливий у догляді і добре зберігається, а сам процес вирощування не вимагає спеціальних знань, великих капіталовкладень або витрат часу. Насіння в плоді гарбуза може становити 1-2% від маси залежно від сорту, а з одного гектара в середньому можна отримати 1-2 тонни сухого продукту. Олія з насіння гарбуза є однією з найдорожчих. Вона дуже популярна в Австрії та інших країнах Європи.

Сьогодні компанії-виробники пропонують не тільки всілякі горішки і соняшникове насіння, а й гарбузове. Його, до речі, використовують у фармацевтиці, кондитерських виробах, для хлібопечення. Основну ж масу також переробляють на олію – надзвичайно корисний і дорогий продукт. В Україні є відповідні переробні заводи, але значна частка гарбузового насіння експортується до Європи (чимала доля тут належить саме Рівненщині). 

Дехто з жителів Володимиреччини займається таким маленьким гарбузовим бізнесом вже давно.

Пані Ніна з Володимирця здає гарбузове насіння вже не вперше. Каже, що цьогоріч через високу врожайність ціна трохи нижча від торішньої та складає близько 35 гривень за кілограм. Та й ціна варіюється залежно від періодів – спочатку 20, потім  – 30-40 гривень за кілограм. А було, що ціна доходила й до 60 гривень. Здає вирощені та вибрані «гарбузки» жінкам на базарі, які ще скуповують квасолю та інше насіння.

Саджаємо для худоби, свиням ріжемо, – ділиться жінка. – То трохи собі виберемо, а все інше несу на ринок і здаю, отримую гроші за те. Все ж краще, ніж викидати. Бо собі скільки того гарбузового насіння треба? Ну, пакет-другий. А все інше куди? То й іду з ним на базар. То ж наш труд і туди вкладений, а кошти вертаються.

Теж саме розповідає бабця Тамара, родом з Хиноч. Каже, що раніше завжди люди вибирали гарбузове насіння та здавали його мішками. По селу їздила підвода, до якої й скуповували «гарбузки». Яка ж його подальша доля – невідомо, та й не цікаво для жителів, які отримали за свою працю якісь кошти. І хоч мішок гарбузового насіння за вагою не зрівняється з мішком картоплі, але й того буває досить, аби придбати за виручені кошти якусь обновку дітям до школи чи пустити їх на ті ж господарські потреби. Каже, що зараз треба поратися з гарбузами дуже швидко, бо надто рано настала мокра і холодна осінь, а через дощове літо гарбузи нинішнього врожаю дуже ніжні та вибагливі до умов зберігання, починають підгнивати та псуватися. А тоді вже й насіння не таке.

 


 

Тож доки хтось, підсушивши для себе кілька кілограмів гарбузового насіння, усе інше недбало викидає як сміття, підприємливі люди мають на цьому якусь копійчину. І поки осінь зовсім не задощила, стараються якомога швидше підчистити усі гарбузи та надати насінню товарного вигляду, бо ж, як кажуть, на всякий товар – свій покупець.

Вікторія Черпак.

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

На даний момент 53 гостей на сайті