Авторизація

HomeНовиниРАЕС повідомляєЦСВЯП – курс до енергонезалежності (+фото)

ЦСВЯП – курс до енергонезалежності (+фото)

( 2 Votes )

У зоні відчуження Чорнобильської АЕС триває масштабне будівництво Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП).

Сховище стане правильним та надійним шляхом до енергетичної незалежності України.

До сьогодні Україна змушена вивозити ВЯП з Рівненської, Хмельницької та Южноукраїнської АЕС на тимчасове зберігання до Росії із зобов’язаннями повернення в Україну осклованих високоактивних відходів, що утворюються в результаті його переробки. Тенденція зростання вартості вказаних послуг з російської сторони спостерігається не один рік. Щороку держава втрачає близько 200 мільйонів доларів. Водночас на світовому ринку ВЯП залишається енергетичною сировиною, яка в перспективі може стати цінним енергоресурсом для реакторів наступних поколінь. В Україні прийнято «відкладене» рішення в частині поводження з ВЯП, що сприятиме прийняттю обґрунтованого і економічно доцільного варіанту подальших дій.

У липні минулого року Енергоатом отримав ліцензію Держатомрегулювання на офіційне будівництво Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива у зоні відчуження Чорнобильської АЕС. ЦСВЯП будується за технологією американської компанії Holtec International. Відповідно до проекту, зберігання ВЯП передбачено впродовж 100 років. В червні минулого року було проведено радіаційне дослідження території майбутньої забудови та розпочато будівництво під'їзної залізничної колії. Наразі на майданчику сховища активно тривають будівельні роботи: заливаються фундаменти об’єктів сховища (адміністративний корпус, будівля розміщення персоналу цивільного захисту, лабораторний комплекс тощо), зводиться будівля для підйомного крана-маніпулятора. Усі роботи виконуються вітчизняною компанією «Укрбуд», до будівництва залучено близько 200 спеціалістів та 50 одиниць техніки.

Як відзначає Андрій Мещеряков, начальник відділу ВП «Атомпроектінжиніринг» з підготовки до введення в експлуатацію ЦСВЯП, на об’єкт вже прибули два корпуси металобетонних контейнерів HI-STORM для біологічного захисту і пасивного тепловідведення від ВЯП. Також отримано першу партію перевантажувальних контейнерів HI-TRAC, частина яких змонтована на штатному місці. Самі ж ВЯП зберігатимуться у герметичних багатоцільових контейнерах (БЦК), проектна кількість яких складає 458 одиниць, вагою близько 170 тонн кожна. Відповідно до договору з Holtec International, США постачатиме на ЦСВЯП лише 94 контейнери, для решти заплановано запровадження власного виробництва в Україні. Безпечність американських контейнерів перевірено на міцність та щільність у змодельованих ситуаціях з пожежами, вибухами та стихійними лихами, тож у випадку будь-яких надзвичайних ситуацій сховище має надійний захист. В цілому, в один БЦК вміщається 31 тепловиділяюча збірка (ТВЗ) ВВЕР-1000 чи 85 тепловиділяючих збірок ВВЕР-440. Загальна ж ємність ЦСВЯП складе більше 16 тисяч відпрацьованих ТВЗ, понад 4 тисячі з яких – ТВЗ енергоблоків №1, 2 (ВВЕР-440) Рівненської АЕС.

Транспортування ВЯП з атомних електростанцій планується за спеціальним маршрутом. Окрім спецвагонів для перевезення будуть задіяні вагони з транспортними контейнерами та вагон перевантажувальний, кожен з яких в обов’язковому порядку проходитиме довготривалу програму випробувань. На сьогодні вже виготовлено два вагони, їх постачальником є також Holtec International.

На Рівненській АЕС наразі проводяться роботи із впровадження технологій Holtec International, зокрема триває вхідний контроль обладнання. За допомогою імітаторів транспортних контейнерів визначено технологічний процес відвантаження відпрацьованого ядерного палива з усіх енергоблоків та шлях пересування контейнерів проммайданчиком до залізничної платформи. Крім того, на електростанції передбачається реконструкція вантажопідіймальних механізмів, перевантажувальних машин та інше.

Встановлення перших контейнерів на ЦСВЯП відбудеться у березні 2020 року. Представник ВП «Атомпроектінжиніринг» додав, що проектувальником закладено можливість розширення майданчику для ВЯП нових енергоблоків, а також для ВЯП Westinghouse. «Holtec International доопрацює систему сховища під паливо американського типу», - зауважив Андрій Мещеряков. Зберігання ж на ЦСВЯП осклованих високоактивних відходів, отриманих з переробки українського ВЯП у Росії, не передбачається – це завдання покладено на Державне агентство України з управління зоною відчуження. Ці відходи будуть розміщуватися на майданчику, проектувальником якого є державне підприємство «Науково-технічний центр дезактивації та комплексного поводження з радіоактивними відходами, речовинами, джерелами іонізуючого випромінювання». В цілому, згідно зі «Стратегією поводження з радіоактивними відходами в Україні» принципових рішень про подальше поводження із зазначеними відходами не прийнято і не створено відповідної інфраструктури.

Будівництво Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива дозволить Україні звільнитись від вимушеного союзу з Росією в частині необхідності вивезення ВЯП на зберігання і переробку, а це вірний курс до прогресивної енергетично-незалежної держави.

 
 

Управління інформації та зв’язків  з громадськістю Рівненської АЕС

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

На даний момент 80 гостей на сайті