Авторизація

HomeНаше життяПро те, що хвилюєБуло добре, буде ще краще?..

Було добре, буде ще краще?..

( 0 Votes )

Кажуть, добра від добра не шукають. Радуються тому, що є. Але це мудре правило спрацьовує не завжди. У кожному з нас – якась пружина, яка змушує прагнути чогось ще кращого.І в підтвердження цього – випадок, що стався з підготовкою трьох шкіл нашого району до зимівлі.

Відразу зазначу, що досвіду освітянам не позичати. У визначений час школярі сядуть за парти і з початком холодів обігріватимуться. І все ж, є потреба повернутися до теми, порушеної ще минулої осені: тоді загострилося питання з обігрівом трьох шкіл – Володимирецького колегіуму та Антонівської і Лозківської ЗОШ. Як пригадує читач, обігрівало їх ТОВ «Західтеплосервіс», і серйозних претензій до тепловиків не було. За спільним визнанням, ті не тільки давали тепло, а й на прийнятному рівні тримали тепловий тариф. Упродовж кількох років він майже не мінявся. Але минулої осені ситуація стала загрозливою. З 1 січня вартість однієї гігакалорії мала зрости майже на третину, і подорожчання важко налягло б на шкільний бюджет. Оскільки тепло від місцевого ТзОВ «Регіон Теплопостачання» було значно дешевшим, зрозуміле прагнення окремих посадовців розпрощатися з «Західтеплосервісом» і подати руку місцевим тепловикам. Знайшовся і детонатор цього розриву: процедура погодження нових тарифів. У «Західтеплосервісі» вважали, що все має робитися на рівні районної, селищної і сільських рад. Ті ж відсторонилися президентським указом, який забороняв подібні погодження. Словом, зав’язався «гордіїв вузол» і важливе питання зависло. Як зазначалось у «ВВ», «хто б що не робив, попереду, як вихід із ситуації, серйозні, з аргументами на руках, переговори. Тільки у них – доля багаторічної співпраці з фірмою, яка, в принципі, не підводила клієнтів і які, по великому рахунку, зацікавлені у збереженні співпраці».

Ми вважали, що «тільки взаємне врахування інтересів… виведе з нинішнього тупика, пов’язаного з відмовою місцевих рад у погодженні оновлених тарифів». На жаль, такий діалог не відбувся. А відтак з управління освіти, виховання та спорту повідомили, що договір з ТОВ «Західтеплосервіс» на постачання теплової енергії в Антонівську і Лозківську ЗОШ та Володимирецький колегіум розірвано. Повідомлялося також, що теплогенеруюча організація демонтувала власне котельне обладнання, тож до початку опалювального сезону котельні Антонівської і Лозківської ЗОШ відновлюватимуться за рахунок місцевого бюджету й експлуатуватимуться самими школами, а котельню районного колегіуму відбудовуватиме ТзОВ «РегіонТеплопостачання».

Здавалося б, усе владналося. Досвід навіть такого освітнього гіганта як Мульчицька ЗОШ показує, що самообслуговування додає клопоту дирекції школи, однак економічно себе виправдовує. Це видно і з прикладу Володимирецької ЦРЛ, де ціле лікарняне містечко економно опалюється з допомогою власної котельні. За словами першого заступника голови РДА Анатолія Рижого і в.о. начальника райуправління освіти Вадима Друзя, в Лозках котельня працюватиме на старому обладнанні, а в Антонівку замість демонтованого «Західтеплосервісом» уже завезено нове. Однак ситуація ускладнилася з колегіумом. Одна річ, якщо і тут котельню у свої руки візьме школа. Але зовсім інша, коли тепло подаватиме хтось сторонній, скажімо, ТзОВ «РегіонТеплопостачання». (Саме це теплогенеруюче підприємство  найчастіше згадувалося з-поміж претендентів. Воно ж подало й одну з кращих інвестпропозицій).

Попрощавшись із районом, «Західтеплосервіс» не лише забрав належне йому котельне обладнання, а й демонтував котельню. Вона відбудовуватиметься заново. І в «РегіонТеплопостачання» було кілька явних плюсів. Підприємство згоджувалося відбудувати котельню власним коштом. Будучи місцевим, воно й податки сплачувало б у місцеву казну. А кілька пережитих зим підтверджують, що тут дорожать партнерськими зобов’язаннями. Усе ж, попри вигоду, не обійшлося і без вразливої «ахіллесової п’яти»: дешевий тариф у ТзОВ втримати не змогли. Нині він навіть вищий, ніж був у ТОВ «Західтеплосервіс»: 777 гривень за одну гігакалорію проти 735. А з поправкою на інфляцію міг сягнути і всіх 950 грн. А це, по суті, той же «золотий» тариф, яким відлякав колегіумівців «Західтеплосервіс». У підсумку остаточний вибір замість «рідного» теплопідприємства випав на рівненське ТОВ «Оланд», а замовником виступило управління капітального будівництва облдержадміністрації.

Чи виправдані ці «ходіння по муках», покаже найближча зимівля. Але обнадіює те, що котельня буде комунальною і перебуватиме в оперативному розпорядженні колегіуму. До ладу вона стане в середині жовтня, а вартість тепла, за попередніми прикидками, буде навіть нижчою від середньорайонної. У Лозківській ЗОШ котельня практично готова до роботи, а в Антонівській стане до ладу в середині вересня. (До речі, у проблемної більськовільскої шкільної котельні, як повідомляється, теж відкриється «друге дихання». Вона частково реконструюється, і школярів обігріватиме фірма «РівнеЕнергозбереження». До того ж, укладений на рік договір передбачає право викупу котельні управлінням освіти за її залишковою вартістю).

Таким чином, в опалювальний період державна заборона встановлювати тарифи нижче економічно обґрунтованих вже не так важко нависатиме над закладами освіти. Не створюватиме патової ситуації й інша не менш серйозна обставина, на яку свого часу вказував голова районної ради Василь Ковенько, – заборона на капіталовкладення у зв’язку з катастрофічною нестачею коштів у державному бюджеті. Але є ще один виграш (і його можна вважати головним): у визначений час школярі сядуть за парти, і з настанням морозів, сподіваємося, їм не допікатиме холод. Хочеться також, щоб ця опалювальна багатоходівка не тільки соціально, а й економічно була виправданою і щоб це підтвердила наступна зима.

 

 Олексій ГОРОДНИЙ.

На знімку: залишки демонтованої котельні в колегіумі.

 

Коментарі   

 
+2 # Гість 22.08.2015, 17:46
треба було думати
Відповісти
 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

На даний момент 82 гостей на сайті